Kósa Lajos az Azonnalinak arról beszélt, Márki-Zaynak nem az a dolga, hogy végigbumlizza az országot.
Az Azonnali parlamenti körkérdéséből kiderül: az ellenzéknek nem hiányzik az országos politikától visszavonult Lázár János, és a kormánypártiak közül se mindenkinek. A fideszes Kósa Lajos kerek perec közölte: Lázár feladata most az, hogy Márki-Zay Péter ne legyen hódmezővásárhelyi polgármester jövő ősztől.
Megvillantotta a Jobbik a sokat emlegetett értelmiségi holdudvarát: májustól a parlamentben ül új képviselőjük, Brenner Koloman nyelvész, egyetemi docens, aki nem csak az egyetemi, de a német nemzetiségi közéletben is évtizedek óta részt vesz. Kvótaértelmiségi vagy kvótanémet ő a Jobbikban? Mit szól a fideszes Ritter Imre német nemzetiségi képviselővé választásához? Sikerül-e elérnie, hogy a német pártok szóbaálljanak a Jobbikkal? Nagyinterjú egyenesen az ELTE BTK-ról.
Ha az ellenzék le akarja győzni Orbán Viktort, két út közül választhat: vagy saját sztorit kell kialakítania, vagy valamilyen innovációval kell előállnia. Az eddigi tapasztalatok szerint egyik módszerben sem jeleskednek az ellenzéki pártok, pedig bármelyik jobb lenne az egy helyben toporgásnál.
Miért laposodott el máris a választás utáni tüntetéssorozat? Hogyan lehetne sikeres civil mozgalmat építeni? Mit csinál másképp a jobboldal, mint a balliberálisok? És mi lehetne az az ügy, ami mögé mindenki, még a jobbikosok is felsorakozhatnának, de a Fidesz nem fogja felkínálni, mert nem hülye? Többek között ezekről kérdeztük Mikecz Dániel mozgalomkutatót, a Republikon Intézet munkatársát.
Az Európai Néppárt a sarkára állt, és ultimátumot adott Orbánnak, de nem véletlen, hogy erről pont egy holland lapnak beszélt Manfred Weber frakcióvezető. A bajor politikus legalább olyan ügyesen pávatáncol, mint Orbán Viktor, hiszen közben attól tart, hogy 2019-től Macronék lecsípnek pár pártot az EP-frakcióból, akkor pedig a Néppártnak szüksége lesz a Fideszre. Jávor Benedek elmagyarázza, mennyire vegyük komolyan az ultimátumot.
Zsinórban harmadszor nyert kétharmadot a Fidesz. Mi is ez tulajdonképpen? Egypártrendszer? Sokpártrendszer? Igazából valami egészen más: ebben a pártrendszerben a Fidesz névre keresztelt fekete lyuk tartja fogságban az ellenzék űrhajóit, hol közelebb húzva magához őket, hol egy picit távolabb engedve, de mindig az ellenőrzése alatt tartva.
A parlamenti mandátumát egyelőre át nem vevő volt LMP-s társelnök, Hadházy Ákos is részt vett a parlament alakuló ülése közbeni tüntetésen. A politikus a kampányban beszélt arról, hogy az ellenzékben többen a Fidesz sikeréért dolgoznak. Arra kértük, igennel vagy nemmel feleljen arra a kérdésre, hogy az LMP-frakcióban is vannak-e olyanok, akik szerinte a Fideszt segítik.