Megtört a korrupcióellenes lendület Szlovákiában. Ha előrehozott választás jön, a választók bosszút fognak állni a kaotikus kormányzásért, a politikai ellenfelek pedig azért, hogy majdnem börtönbe kerültek. Ha pedig visszatér Robert Fico, olyan változások jöhetnek, hogy a szlovákok irigykedve nézik majd a magyar és a lengyel szabadságot.
Matovič aggódik az iskolák tesztelés nélküli újranyitása miatt, az alacsony átoltottságért pedig az egészségügyi miniszter lecserélését is kilátásba helyezte. Lengvarský miniszter szerint azonban a következő hullám lesz az utolsó.
Eredetileg csak az oltottak regisztrálhattak, de az emiatti tiltakozás és az alacsony érdeklődés miatt hétfőtől ezt az oltatlanok is megtehetik, de negatív tesztre így is szükségük lesz. A szlovák püspökök félmilliós érdeklődésre számítottak, 57 ezren regisztráltak csütörtökig.
Mik a fő problémák a magyarok jogaival Szlovákiában, és miért gondolja úgy sok magyar is, hogy ezek rendben vannak? Miért nem tudott harminc év alatt lényegi változást elérni a szlovákiai magyar politika? Hogyan viszonyul az ottani magyar és a szlovák közélet a magyarországi belpolitikához? Megjelennek-e a szlovákiai magyar pártpolitikában is magyarországi ideológiai törésvonalak? Mennyire szoros a kapcsolat a magyar pártok és a hozzájuk köthető média között? Fiala-Butora János emberi jogi szakértővel beszélgettünk.
Vladimír Pčolinskýt SIS-vezér és Jaroslav Haščák oligarcha letartóztatása szintlépésnek tűnt az igazságszolgáltatás megtisztulásában. Ugyanazon a napon mondott le az őket letartóztató rendőrfőkapitány, amikor a főügyészség megszüntette ellenük az eljárást.
Hétfőn már csak hat ember várt az orosz vakcina második adagjára. Összesen 18,5 ezren kaptak Szputnyikot, pedig az orosz vakcina beszerzésébe belebukó Igor Matovič leglább félmilliós érdeklődésre számított.
Peter Kovařík január óta tölti be a tisztséget; a két előző rendőrfőkapitányt még korábban letartóztatták, az egyikük öngyilkos lett a börtönben. A nagy korrupciós ügyek kivizsgálásával párhuzamosan belső harcok folyhatnak a szlovák rendvédelmi szerveknél.
Vladimír Lengvarský szerint a következő járványhullám gyorsan lecseng majd, és elsősorban az oltatlanokra lesz veszélyes.
A csehek háromszor fordultak, a lengyelek száz katonát is küldtek és három géppel segítik az evakuálást. A magyar külügy szerint csütörtök reggel két magyar gép is elindult az Afganisztánban rekedt magyarokért és a korábban a magyar csapatokat segítető afgánokért. Így állnak Közép-Európa országai a mentőakcióikkal.
Az oktatásügyi minisztérium arra számít, hogy a delta variáns lavinaszerűen gázol majd át az iskolákon, de csak azoknak az osztályoknak kell majd távoktatásra áttérniük, amelyekben valaki megfertőződik.