Magyarország még mindig EU-első a beadott vakcinák számát illetően, Románia durván lemaradt és ezen még Drakula sem fog segíteni. Kelet-Közép-Európa többi államában jól halad az oltás, a legrosszabb helyzetben még mindig Ukrajna van. Akiknek van, azoknak jó hír viszont, hogy több szomszédos országba már a magyar plasztikkártyával is átmehetünk.
Észtország, Litvánia és Lettország is szolidaritás vállalt a Cseh Köztársasággal. A litván külügyminiszter szerint jó lenne, ha az EU-ban kevesebb orosz kém lenne.
Ezzel véget ér az orosz erődemonstráció, aminek a pontos célja nem ismert, és enyhülhet a hetek óta tartó feszültség a két ország között.
Az Európai Bizottság német elnöke diplomáciai protokollhibát vétett, amikor visszautasította az ukrán elnök, Vologyimir Zelenszkij meghívását Kijevbe. De ezenkívül az is aggályos, hogy von der Leyen épp akkor utasít vissza egy ilyen meghívást, amikor orosz csapatösszevonások történnek az orosz-ukrán határon, illetve a Krím-félszigeten.
Az elmúlt egy hónapban adták be az eddigi összes covid elleni oltás 58 százalékát. Ez egyáltalán nem egységesen oszlik el a világon, szomszédaink között is van olyan, aki kevesli a mennyiséget, sőt, van olyan, aki még az EU-s átlagot sem éri el. Horvátország is a Szputnyik-vakcinán gondolkodik, Ukrajna oltásellenességbe menekül: mutatjuk, hogyan áll az oltásokkal Közép-Európa!
A volt szlovák miniszterelnök, Mikuláš Dzurinda szerint Oroszország a Szputnyik-oltásokkal valójában hatalmi harcot vív, Matovič pedig Orbánnal együtt bomlasztja az unió egységét.
A beszerzési problémák ellenére minden szomszédunknál halad az oltáskampány: Ausztria kevesli az uniós mechanizmuson keresztül neki jutó vakcinamennyiséget, Románia pedig örül, mert többet kap, mint amire számított. Közben végre Ukrajna is elkezdett oltani.
Egyre többen szeretnék magukat beoltani, miközben Szerbia és Magyarország mellett két újabb térségbeli állam is venne orosz vakcinát, az Oroszországgal hadakozó Ukrajnában pedig még mindig azon fáradoznak, hogy egyáltalán hozzájussanak valamilyen vakcinához. Hogyan áll Magyarország, és hogyan állnak a szomszédaink az oltáskampánnyal?
Van, ahol politikusok és van, ahol az ortodox egyház népszerűsíti az oltási kampányt. Van, ahol öt vakcina közül is lehet választani, van, ahol egynek is örülnének, és van, ahol beoltják a menekülteket is. Szétnéztünk a szomszédban, ki hogyan áll az oltással!
Míg elődje első elnöki útja Moszkvába vezetett, Maia Sandu új moldovai elnök inkább Kijevbe látogatott.