Július elején Donald Tusk, a veterán jobbközép-liberális politikus átvette pártja vezetését és ezzel bekövetkezett régóta latolgatott visszatérése. A Polgári Platform (PO) kongresszusán elmondott beszéde alapján azonban nem biztos, hogy van igazi elképzelése arról milyen alternatívát állítana szembe a kormányzó konzervatív PiS-szel. A politikus a polarizáció felpörgetésében és az ellenzéki szavazók felrázásban bízik. Ez részben be is vált, mivel július óta újra a PO a legnépszerűbb ellenzéki párt. Viszont valószínűbb, hogy a visszatérés kevésbé csodafegyver, mint inkább a status quo bebetonozása az ellenzéki térfélen.
Bécs jelentősen szenved attól, hogy a járvány miatt kevesebb turista érkezik hozzájuk, mint kellene. Így viszont több osztrákot látni és hallani a kávéházakban: mondjuk, mik ott a legnépszerűbb témák!
Diplomáciai jegyzéket küldött Magyarországnak a szlovák külügyminisztérium Kövér László keddi látogatása miatt, amit a Ivan Korčok külügyminiszter kimerítő részletességgel meg is indokolt.
Fico évtizedes barátja, a pártja részvényesének és pénztárosának tartott oligarcha azonban külföldön tartózkodik, és nem is szándékozik hazajönni.
A magyar házelnök bocsánatkérést vár a szlovákoktól a második világháború után a magyarokat ért atrocitások miatt, a szlovák külügyminiszter szerint ez tiszteletlenség.
Herkulesfürdő egykor fényűző palotái lassan összeomlanak, a zavaros tulajdonviszonyok miatt nehéz velük mit kezdeni. Az egyik ikonikus fürdőépületet temesvári építészhallgatók és ott végzett fiatal építészek próbálják megmenteni.
Miért van Pozsonyban kultusza Mária-Teréziának, akinek a szobrát száz éve ledöntötték? Miért állítanak szlovák városok szobrokat Árpád-házi királyoknak? Mik azok a témák, amikben a legkevésbé ért egyet a magyar és a szlovák történészszakma? Egyáltalán milyen a szlovák néplélek? Kollai István történésszel beszélgettünk, aki könyvet írt a szlovák történelemszemlélet átalakulásáról.
Csütörtökön ismét tüntettek Szlovákiában a járványügyi szabályok és a kormány ellen. A tüntetők eltorlaszolták Pozsony egy csomópontját. A rendőrök estig nem avatkoztak be, mert nem tudták eldönteni, hogy kik tüntetnek és kik turisták. A demonstráció alatt szélsőjobboldali ĽSNS a NATO-ból való kilépésért gyűjtött aláírásokat.
A buszon mind a helyiek, mind a turisták, bármiféle regisztráció nélkül kaphatnak koronavírus elleni oltást.