Buknak-e a hatalomhoz szokott „kövér macska” pártok Lengyelországban? Miért nem szereti Jarosław Kaczyński a „jó zsarukat”? Nyerhet-e választást egy lenézett varsói a lengyel vidéken? A jobb-bal-törésvonal hogyan vált osztálytörésvonallá Lengyelországban? És milyen tanulságokat mutat ez Magyarországnak? A lengyel elnökválasztás második fordulója előtt Jarosław Flis szociológussal és politikai publicistával elemeztük a helyzetet!
Andrej Plenković horvát jobbközép kormánypártja, a HDZ nagyot nyert a vasárnapi horvát választáson. Az abszolút többséghez a kisebbségekre és egy-két kisebb párt képviselőjére is szüksége lesz.
Jobb lett-e az eszéki foci, mióta Mészáros Lőrinc megvette a csapatot? Miért jobbak a szerb-magyar, mint a horvát-magyar kapcsolatok? Miért vezeti a híresen korrupt zágrábi polgármester parlamenti frakcióját? Segít-e neki a Fidesz a kampányban? Ezekről is beszélt az Azonnalinak Jankovics Róbert, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége elnöke, aki akkor is újrázhat parlamenti képviselőként, ha egyetlen magyar voksot kap a vasárnapi horvát választáson. Interjú.
Miért alapít valaki egy zöldpártot, hogy aztán pár év múlva otthagyja azt, és visszatérjen annak a szocdem pártnak a listájára, amelyben még a zöldpárt előtt politizált? Ezt a kanyart járta be Mirela Holy, akiből parlamenti képviselő lehet a vasárnapi horvát választás után. Elmondja azt is, hogyan lehetne fenntarthatóbb a tengerparti tömegturizmus és mi köze ehhez a kannabisznak. Interjú.
A Kovászna megyei Nagybaconban a regnáló polgármesterrel szemben elinduló független jelöltet a polgármester fia fenyegeti, míg a polgármester szerint ellene indult lejáratókampány és igaziból őt fenyegették meg. Fenyegetések, korrupció, feljelentések – így néz ki a kampány a közel kétezer fős székelyföldi településen.
A koronavírus sok mindent megkavart a lengyel elnökválasztás kapcsán, ám meglepetéseredmény így sem született az első fordulóban, megmaradt a konzervatív Jog és Igazságosság és a liberális Polgári Platform dominanciája. A polarizációnak mint mindig, most is vannak kihívói, de ezek megint nem tudtak átütő sikert elérni. A választási előrejelzések szerint a szélsőjobboldali jelölt szavazói fontos szerepet játszhatnak majd a második fordulóban, és nem biztos, hogy a regnáló Andrzej Duda javára.
A sportnak jót tenne, a szurkolóknak jót tenne, a pénzügyi háttérnek jót tenne, ha Csehország és Szlovákia közös bajnokságot indítana Magyarországgal, de egyrészt az UEFA rendszere kérdéses, hogy lehetővé tenné-e az összeolvadást, másrészt az országok közötti kapcsolatnak is ártana.
A vasárnapi választáson elsőként juthat be a horvát parlamentbe több újbalos párt és a zöldek szövetsége. A Možemo! (Képesek vagyunk rá!) zágrábi listájának második helyén álló Sandra Benčić elmondja az Azonnalinak, hogy miben volt jó Tito, lehet-e róla, vagy épp horvát fasisztákról utcákat elnevezni, miért nem fog Horvátország orbanizálódni, és mi lesz az első dolga, ha bekerül a Száborba. Interjú.