Johnson: Ha nincs megállapodás, nem fizetjük ki a brexitszámlát

Szerző: Pintér Bence
2019.08.25. 18:11

Ez nem fenyegetőzés, hanem a valóság – mondta a brit miniszterelnök.

Johnson: Ha nincs megállapodás, nem fizetjük ki a brexitszámlát

Az új konzervatív miniszterelnökkel egyre inkább a megállapodás nélküli brexit felé sodródó Egyesült Királyság: a G7 csúcsra érkező és ott az Európai Tanácsot vezető Donald Tuskkal találkozó

Boris Johnson miniszterelnök már kevés esélyt lát egy új megállapodásra az október 31-i kilépési dátumig,

pedig korábban azt nyilatkozta, hogy a megállapodás nélküli kilépés esélye millió az egyhez.

Mindeközben Tusk és Johnson egy finom pengeváltásba is keveredtek: a lengyel politikus arra figyelmeztette Johnsont, hogy nehogy Mr. Megállapodás Nélküliként kerüljön be a történelemkönyvbe, mire Johnson azzal vágott vissza, hogy ezen a néven majd Tuskot fogják emlegetni.

Ennél konkrétabb dolgokról is esett azonban szó:

Johnson belengette, hogy ha valóban megállapodás nélkül lépnek ki, akkor az Egyesült Királyság nem fogja kifizetni aannak a 39 milliárd fontnak a nagy részét, amivel az EU-nak tartozna.

A konzervatív vezető korábban is beszélt már arról, hogy egy ilyen forgatókönyv esetén visszatarthatnék ezt az összeget addig, amíg kereskedelmi megállapodást kötnek az EU-val, hogy ezzel is sürgessék egy ilyen megállapodás megszületését. Azóta azonban az új kormány is belátta, hogy a pénz negyedét még megállapodás nélkül is ki kell fizetniük.

Most Johnson azt mondta, hogy szigorúan nézve egy ilyen kilépés esetén végső soron nem tartoznának ezzel a pénzzel Brüsszelnek.

„Ez nem fenyegetés. Ez a valóság” – tette hozzá Johnson.

A brit miniszterelnök egyébként optimista: miközben az EU még mindig arra vár, hogy mondja meg, hogy az ír határ átjárhatóságát védő megállapodás nélkül pontosan hogyan is lesz a határ ügye megoldva, Johnson úgy érzi, hogy párizsi és berlini látogatásai nyomán kedvezőbb tárgyalási pozícióba került.

FOTÓ: Annika Haas / Flickr

Pintér Bence
Pintér Bence az Azonnali külsős munkatársa

Nappal újságíró a győri Ugytudjuknál; éjszaka fantasztikus irodalomról író blogger.

olvass még a szerzőtől

Tetszett a cikk?

Az Azonnali hírlevele

Nem linkgyűjtemény. Olvasmány. A Reggeli fekete hétfőn, szerdán és pénteken jön, még reggel hét előtt – tíz baristából kilenc ezt ajánlja a kávéhoz!

Feliratkozásoddal elfogadod az adatkezelési szabályzatot.

Kommentek