Ez nem fenyegetőzés, hanem a valóság – mondta a brit miniszterelnök.
Az új konzervatív miniszterelnökkel egyre inkább a megállapodás nélküli brexit felé sodródó Egyesült Királyság: a G7 csúcsra érkező és ott az Európai Tanácsot vezető Donald Tuskkal találkozó
pedig korábban azt nyilatkozta, hogy a megállapodás nélküli kilépés esélye millió az egyhez.
Mindeközben Tusk és Johnson egy finom pengeváltásba is keveredtek: a lengyel politikus arra figyelmeztette Johnsont, hogy nehogy Mr. Megállapodás Nélküliként kerüljön be a történelemkönyvbe, mire Johnson azzal vágott vissza, hogy ezen a néven majd Tuskot fogják emlegetni.
Ennél konkrétabb dolgokról is esett azonban szó:
A konzervatív vezető korábban is beszélt már arról, hogy egy ilyen forgatókönyv esetén visszatarthatnék ezt az összeget addig, amíg kereskedelmi megállapodást kötnek az EU-val, hogy ezzel is sürgessék egy ilyen megállapodás megszületését. Azóta azonban az új kormány is belátta, hogy a pénz negyedét még megállapodás nélkül is ki kell fizetniük.
Most Johnson azt mondta, hogy szigorúan nézve egy ilyen kilépés esetén végső soron nem tartoznának ezzel a pénzzel Brüsszelnek.
A brit miniszterelnök egyébként optimista: miközben az EU még mindig arra vár, hogy mondja meg, hogy az ír határ átjárhatóságát védő megállapodás nélkül pontosan hogyan is lesz a határ ügye megoldva, Johnson úgy érzi, hogy párizsi és berlini látogatásai nyomán kedvezőbb tárgyalási pozícióba került.
FOTÓ: Annika Haas / Flickr
Nem linkgyűjtemény. Olvasmány. A Reggeli fekete hétfőn, szerdán és pénteken jön, még reggel hét előtt – tíz baristából kilenc ezt ajánlja a kávéhoz!
Feliratkozásoddal elfogadod az adatkezelési szabályzatot.