Azonnali hatállyal felfüggesztették a Fidesz néppárti tagságát, amíg egy szakértői bizottság kivizsgálja, megsérti-e a Fidesz a Néppárt értékeit vagy sem. Addig a fideszesek nem szavazhatnak a párt testületeiben és tisztséget sem viselhetnek a pártcsaládban, de még az üléseken se vehetnek részt. Orbán már azzal fenyeget: húsz év múlva ő fog jogállami ügyeket vizsgálni.
Terjed a hír, de nem igaz: mind az MKP, mind az RMDSZ cáfolta az Azonnalinak az Euronews állítását.
A volt bécsi nagykövet, Szalay-Bobrovniczky Vince az Azonnalira kommentelte be: szerinte színvonaltalan öngyilkos akció Manfred Weberék részéről a Fidesz felfüggesztéséről vagy épp kizárásról megszavaztatni a Néppártot.
Herman Van Rompuy, Wolfgang Schüssel és Hans-Gert Pöttering lehet a tagja annak a bizottságnak, amely kivizsgálná, hogy a néppárti értékeknek megfelelően viselkedik-e a Fidesz.
A KDNP-re nem vonatkozik a szerda délutáni néppárti szavazás, így ha a Fideszt ki is zárják, ők maradhatnak, tudta meg az Azonnali a Néppárt sajtóosztályától és Harrach Péter KDNP-s frakcióvezetőtől. Az ügy pikantériája, hogy ez a KDNP-n belül sem tiszta mindenkinek: például a kormányszóvivő Hollik Istvánnak fogalma sem volt erről. De kilépne-e a KDNP az Európai Néppártból, ha kizárják a Fideszt? Erre a kérdésre Harrach Péter nem adott egyértelmű választ.
Az ÖVP EP-listavezetője inkább bécsi tévéstúdiókban népszerűsíti magát.
Alexander Dobrindt annyit azonban elismert, a CEU ügyében még nem született pozitív döntés a magyar kormány részéről.
Hiába tett kifogást a Párbeszéd a kormány Sorost és Junckert ábrázoló plakátjai miatt, az NVB után a Kúria is megerősítette: az NVB-nek nincs jogköre dönteni az ügyben, mert még nem kezdődött el a hivatalos kampányidőszak. Úgy tűnik tehát, hogy az EP-választás előtti ötvenedik napot megelőző kampányolás jogilag légüres térben folyik.