Ha a miniszterelnök nem mond le március 24-ig, az SaS kilép a kormányból. Közben váratlanul lemondott a munkaügyi miniszter is, akinek a távozását senki nem kérte és nem is igazán érti senki.
A beszerzési problémák ellenére minden szomszédunknál halad az oltáskampány: Ausztria kevesli az uniós mechanizmuson keresztül neki jutó vakcinamennyiséget, Románia pedig örül, mert többet kap, mint amire számított. Közben végre Ukrajna is elkezdett oltani.
Csütörtökön feloldódni látszott a Szputnyik-vakcinabeszerzés nyomán kirobbant válság, miután az egészségügyi miniszter bejelentette a lemondását, de Igor Matovič még azelőtt kiborította az egyik koalíciós partnerét, hogy a meghirdetett közös sajtótájékoztatóval lezárhatták volna a kormányválságot.
Bár az egészségügyi miniszter a kormányválságot feloldó egyezségnek megfelelően bejelentette lemondását, Richard Sulík gazdasági miniszter kiborult Igor Matovič csütörtök délutáni szavain. Azt üzente: a tárgyalást nem tekinti befejezettnek, elmaradt a pártelnökök közös sajtótájékoztatója.
Igor Matovič szerint Marek Krajčí miniszter a járvány elleni küzdelem legfelelősségteljesebb harcosa, de az amorális koalíciós partnerek rituális áldozatot követeltek a Szputnyik-vakcina beszerzése miatt.
Vladimír Pčolinskýt szoros családi kötelékek is fűzik az őt a posztra jelölő egyik kormánypárthoz, a jobboldali-populista Sme rodinához. A rendőrség korrupcióval, kenőpénz elfogadásával vádolja. A 2020-as kormányváltás óta ő az első jelenleg is hivatalban lévő magasrangú tisztviselő, akit letartóztattak Szlovákiában.
Az orosz vakcina Csehországban is feszültségeket kelt: Miloš Zeman elnök szerint emberek haláláért felelősek az állami szerveknek a Szputnyik engedélyezését elutasító vezetői.
Szombaton ismét több ezren vonultak utcára az osztrák fővárosban a járványügyi szabályok ellen. A rendezvény főszónoka a szabadságpárti Herbert Kickl volt, aki „egészségügyi apartheidnek“ nevezte Izrael sikeres oltási politikáját. Szerinte se oltásra, se lockdownra nincs szükség. A tüntetők este megostromolták az egyik biztosítótársaság székházát.
Legalább két hétig Temesvárra be- vagy onnan kiutazni csak indokolt, igazolt esetben lehet, bezárták az iskolákat, vendéglőket, fitnesztermeket. A város német polgármestere szerint azért rosszak a számok, mert csak ők tesztelnek rendesen. A helyi vendéglátósok viszont azt mondják: bezzeg mikor a polgármester kampányolt, akkor nem voltak járványügyi szigorítások.
A szlovák kormánykoalíció két tagja is a kormány átalakítását követeli, de úgy tűnik, Igor Matovič akár nélkülük is kormányozna, hiszen hamarosan szét kellene osztania az EU-tól rájuk zúduló helyreállítási alapot. Mutatjuk, mi szól amellett, hogy működne a kisebbségi kormány!