Az osztrákok többsége még mindig jó ötletnek tartja, hogy bevettek minket az EU-ba

Szerző: Bakó Bea
2019.04.27. 10:43

Lassan tizenöt éve csatlakoztunk az EU-hoz, Ausztriának rajtunk kívül három másik szomszédja is EU-tag lett ekkor. Bánják-e ezt ma az osztrákok?

Az osztrákok többsége még mindig jó ötletnek tartja, hogy bevettek minket az EU-ba

Május elsején lesz a tizenötödik évfordulója az EU keleti bővítésének, amelynek során Magyarországon kívül még kilenc, többségében közép-európai és balti állam csatlakozott az EU-hoz. Ausztriának így egy csapásra négy szomszédja – Szlovénia, Magyarország, Szlovákia és Csehország – lett EU-tag, az évforduló apropóján pedig az Európapolitikai Társaság (Gesellschaft für Europapolitik, ÖGfE) készített egy közvélemény-kutatást arról, hogy tizenöt év tapasztalatával a hátuk mögött hogyan értékelik keleti szomszédaik EU-tagságát az osztrákok.

Az jött ki, hogy az osztrákok 55 százaléka szerint jó ötlet volt felvenni Magyarországot, Szlovéniát, Szlovákiát és Csehországot az EU-ba. Csak 11 százalék tartja ezt kifejezetten rossz ötletnek

– a többiek vagy nem tudják, vagy semlegesen állnak a kérdéshez.

Összehasonlításképp a kutatást ismertető Die Presse közli a 2014-es és a 2010-es adatokat is: a tagságunk támogatottsága akkor sem tért el lényegesen a mostanitól (53 illetve 56 százalék), viszont jóval többen ellenezték azt kifejezetten (2014-ben 24, 2010-ben 19 százaléknyian).

Milyen hatással volt a keleti bővítés Ausztria határmenti régióira? Erre is rákérdeztek a kutatásban. Az eredmény: 37 százalék szerint több előnyt, mint hátrányt jelent a szomszédok EU-tagsága ezen területeknek, 25 százalék viszont inkább hátrányokat lát.

Jönnek a magyarok, és elveszik a munkát?

A bővítés fontos hozadéka volt az osztrák munkaerőpiac megnyitása a keleti tagállamokbeli munkavállalók előtt – bár az ezzel kapcsolatos korlátozásokat csak 2011-ben oldották fel teljesen a 2004-ben csatlakozott államok polgárai számára. A kutatás készítői azt is megkérdezték, hogy milyen hatása volt az osztrák munkaerőpiacra a bővítésnek. Ebben a kérdésben optimista irányba mozdult el az osztrák közvélemény. 

32 százalék jónak, 27 százalék rossznak tartja az osztrák munkaerőpiac megnyitását: ez az arány 2014-ben még 16-43 százalék volt az ellenzők javára.

A kutatást közlő Die Presse hozzáteszi: ennek az is lehet az oka, hogy mostanra visszavett a munkaerő Ausztriába vándorlása ezen országokból, hiszen rekordalacsony a munkanélküliség az érintett közép-európai országokban, így Magyarországon is.

És mit szólnak az osztrákok az EU további bővítésének ötletéhez?

Ezzel kapcsolatban már jóval szkeptikusabb az osztrák közvélemény. Csak 22 százalék tartja nagyon fontosnak a további EU-bővítést, 69 százalék viszont azt mondja, ez egyáltalán nem fontos vagy kevéssé fontos. Ebben a kérdésben nem változnak a trendek, évek óta hasonlóan ítéli meg az osztrák közvélemény az EU további bővítését.

A kutatás 525 fő megkérdezésével készült (Ausztria lakossága 8,7 millió fő).

Hogy mit gondolnak az osztrákok a magyarokról, és főleg a március 15-i nemzeti ünnepről, azt az Azonnali a bécsiektől kérdezte meg márciusban. Nézd vissza a videót, ha lemaradtál volna róla!

Bakó Bea
Bakó Bea az Azonnali alapító-főszerkesztője

EU-jogász. 2021 márciusa óta anyasági szabadságon.

olvass még a szerzőtől

Tetszett a cikk?

Az Azonnali hírlevele

Nem linkgyűjtemény. Olvasmány. A Reggeli fekete hétfőn, szerdán és pénteken jön, még reggel hét előtt – tíz baristából kilenc ezt ajánlja a kávéhoz!

Feliratkozásoddal elfogadod az adatkezelési szabályzatot.

Kommentek