Antoni Tajani szerint most már baloldali kormányok ügyes-bajos dolgait is ki kéne vizsgálni. A cseh miniszterelnök pedig nekiment pártja EP-képviselőinek.
Egyik magyar EP-képviselőnek sem kellett volna szavaznia a Sargentini-jelentésről, mondja az Azonnalinak Meszerics Tamás. Az LMP EP-képviselője szerint a Bizottságnak kellett volna inkább lépnie, de nem mert, mert eddig úgy tűnt, hogy a Fidesz a Néppárt oszlopos tagja. Most viszont Orbán bejelentkezett a szélsőjobb vezetésére, de ez már minimum a C-terv a részéről, mondja Meszerics, aki még nem tudja, rajta akar-e lenni az LMP 2019-es EP-listáján. Nagyinterjú!
Az ellenzék örült, a kormánypropaganda prüszkölt: Sebastian Kurzék „szembefordultak” Orbánékkal. Tényleg fordulatról van szó? Tényleg bármikor is szövetségese lett volna Kurz Orbánnak? Az Azonnali elmagyarázza.
Úgy tűnik, lelkesedés helyett inkább kivár a hazai jobboldali szervezetek többsége a Steve Bannon által létrehozni kívánt, európai bevándorlásellenes erőket összefogó alapítvánnyal kapcsolatban. A pártok közül egyedüliként a Jobbik zárta már most ki, hogy együttműködjön a kezdeményezéssel.
Manfred Weber politikai Stockholm-szindrómából szavazta meg a Sargentini-jelentést, ami így is érvénytelen, mert valójában a tartózkodásokkal együtt nem lett meg a kétharmad az Európai Parlamentben – mondja Deutsch Tamás az Azonnalinak. Szerinte vérlázító, hogy milyen kevés pénzt kapunk az EU-tól, a korrupciós ügyek firtatására pedig az a válasza: a nyugati tagállamok előítéletesek a keletiekkel, és numerus clausust alkalmaznak velük szemben. Nagyinterjú.
Orbánt elhagyta még visegrádi szövetségeseinek egy része is, konzervatív pártcsaládjának többsége pedig ellene voksolt. Azonban számos új orbánistát ismerhettünk meg szerda kora délután: német neonácik, portugál sztálinisták szavaztak például mellette. Névsorolvasás az Azonnalin!
Megszavazta az Európai Parlament a Magyarország elleni 7-es cikkelyes szankciós eljárás megindítását a Néppárt nagy részének voksaival. 448 képviselő támogatta, 197 ellenezte, 48 tartózkodott. Ilyen szavazásra még soha nem volt példa az Európai Unió történetében.
Kétfelé szavaznak a hetes cikkről döntő szavazáson az olasz kormánypártok EP-képviselői: a Liga Orbán Viktort támogatja, az Öt Csillag Mozgalom viszont megszavazza a Sargentini-jelentést.
A magyarok és a Fidesz is az EU áldozatai Orbán narratívájában. De mit tud kihozni abból a miniszterelnök, ha megindítják a 7-es cikkes eljárást Magyarország ellen, és még a Fideszt is kiteszik a Néppártból? Milyen lehetőségek vannak még, és hogyan hat ki ez az egész a jövő májusi EP-választásra?