A német konzervatívok egyre inkább közelednek a horvát jobboldalhoz, amely ellentétben az eddig kivételezetten kedvelt magyarral nem fordult szembe az európai egység gondolatával. Ez felértékeli Zágráb és Andrej Plenković kormányfő szerepét. Ezt bizonyítja: szombaton az Európai Néppárt az egyik nagy kampányzáróját a horvát fővárosban tartotta. Ide még Angela Merkel is eljött kampányolni – horvátul.
A kormánypárttal jó kapcsolatokat ápoló lengyel katolikusok gyermekzaklatási botrányát megérezték Kaczyńskiék: az egyesült ellenzék nagyot tarolhat a jövő heti választáson.
Az osztrák kancellár befarolt Orbán és Macron tervei elé, és felmutatott egy harmadik, konzervatív utat: kevesebb területen kellene teljes egyetértés a tagállamok között, szigorítaná az EU-s pénzek kifizetését, megnyesné a biztosok számát. A javaslatok alapján világos: igazából Kurz, nem Orbán akarja megreformálni az EU-t.
Aki nincs beoltva, az könnyen megfertőzhet olyanokat, akik valamilyen ok miatt nem kaphatnak oltást, így a szlovák egészségügyi minisztérium sürgősen lépne az ügyben.
Magyarország és kilenc másik állam lett EU-tag 2004. május elsején. Mik voltak a tizenöt éves EU-tagság legnagyobb sikerei, kudarcai és meglepetései? EP-képviselőket kérdeztük.
Mit mondanak a magyar határ mellett élő osztrákok tizenöt évvel Magyarország EU-csatlakozását követően: megérte-e nekik? Tényleg elveszik-e a munkahelyeiket a magyarok? És bevennének-e minket újra az EU-ba? Videó!
EU-s szabályozás még nincs, de Franciaország, Ausztria és Csehország már adóztatná a techcégeket.
Se az iskolai nyelvtan, se a nyelvoktatás nem segíti elő, hogy megtanuljuk más népek nyelveit. De akkor mi segítene? Hát mondjuk az, ha az osztrák határ menti falvak inkább a szomszéd falu kórusát hívnák meg falunapokon, nem a távoli erdélyi kórust.
Lassan tizenöt éve csatlakoztunk az EU-hoz, Ausztriának rajtunk kívül három másik szomszédja is EU-tag lett ekkor. Bánják-e ezt ma az osztrákok?
Van egy vidék, amely bár közel van Magyarországhoz, szinte alig ismert, holott a gasztroturisták egyenesen imádnák. A horvát Baranyában, Drávaszög falvaiban többnyire magyarul is elboldogul az ember, olyan halászlét ehet, amilyet még Baján vagy Szegeden se, és a horvátok kulenje, azaz gömböce is felveszi a versenyt a magyar kolbásszal. Ja, és a környék borvidék. Videó!